Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Domowa hodowla żyworódki | Zastosowanie żyworódki

Jak uprawiać roślinę?

Jak już powiedzieliśmy w poprzednich artykułach naszego serwisu, popularna w naszych domach roślina doniczkowa jaką jest tak zwana żyworódka wykazuje wiele właściwości leczniczych i używana jest przy mnóstwie schorzeń oraz dokuczliwych dolegliwości. Jak się okazuje, jej samodzielna uprawa jest niezwykle łatwa, nawet dla początkujących. Jak zatem powinno się pielęgnować tę niezwykłą roślinę?

Choć kalanchoe pinnata, potocznie zwana żyworódką jest rośliną tropikalną pochodzącą z Madagaskaru doskonale dopasowuje się również do naszych warunków, będąc popularną rośliną ozdobną i doniczkową. Nierzadko też można będzie hodować ją w ogrodzie lub na balkonie z myślą o jej specyficznych właściwościach leczniczych. Wyciągi, kremy i soki z żyworódki mają bowiem silne działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, skutecznie usuwają obrzęki, regenerują tkanki oraz wzmacniają organizm.

Należy jednak pamiętać, iż będąc egzotycznym sukulentem, żyworódka nie przepada za dużą ilością wody, należy ją zatem podlewać dość oszczędnie (najlepiej raz lub dwa w ciągu tygodnia). Doskonale przyjmie się niemalże na każdym podłożu, zatem jest to świetna roślina dla początkujących. Co więcej, w chłodniejszych okresach roku, to jest jesienią i zimą należy jej zapewnić dodatkowe oświetlenie. Może więc stać na parapecie południowego, lekko zacienionego okna, lub jeśli nie ma takiej możliwości, warto będzie ustawić doniczkę pod lampą wyposażoną w długą świetlówkę. Z kolei latem i wiosną żyworódka świetnie poradzi sobie w ogródku lub na balkonie, szczególnie podczas upalnych i słonecznych dni.

Kalanchoe warto także regularnie rozmnażać, nie doprowadzając do przerostu rośliny, która w ten sposób może stracić nieco na swoich właściwościach. Nowe sadzonki żyworódki pozyskać można zarówno z łodyg jak i liści, na których pojawiają się charakterystyczne, małe i samodzielne roślinki. Pamiętajmy też, aby po zakończeniu okresu kwitnienia usunąć kwiatostan, zapobiegając wytwarzaniu się nasionek i osłabieniu rośliny. Raz do roku, najlepiej latem można też zafundować żyworódce nieco nawozu do kaktusów i sukulentów.