Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Nalewki i napoje lecznicze z kalanchoe | Zastosowanie żyworódki

Jak zrobić sok z żyworódki?

Żyworódka lekarska posiada wiele właściwości, dzięki którym skutecznie poradzić sobie można z brzydko gojącymi się ranami, trądzikiem oraz sezonowymi przeziębieniami. Do wykonania naturalnej kuracji, pomocnej w wielu stanach zapalnych warto samodzielnie przyrządzić sok lub wywar z tej egzotycznej rośliny doniczkowej.

Działanie lecznicze żyworódki znane jest od wielu stuleci niemal na wszystkich kontynentach. Nalewki, soki, maści i kremy oraz naturalne kosmetyki z wyciągami z tej rośliny skutecznie łagodzą ból, świąd i pieczenie, towarzyszące wielu infekcjom i chorobom skórnym. Profilaktyczne wypijanie niewielkiej ilości soku ze świeżych liści żyworódki działa również bakteriobójczo i skutecznie wzmacnia organizm, usprawniając pracę serca, trzustki oraz całego układu krążenia.

Aby skutecznie poradzić sobie z grypą, katarem lub bólem gardła domowym sposobem, warto samodzielnie przygotować leczniczy napój z kalanchoe pinnata. Soki takie kupić można również z powodzeniem w wielu aptekach (bez recepty) oraz na aukcjach internetowych i sklepach zielarskich, jednakże posiadając żyworódkę w doniczce można też własnoręcznie wykonać wywar z młodych pędów, łodyżek lub liści rośliny.

Po delikatnym odcięciu całych łodyg wraz z liśćmi zaleca się ich dokładne opłukanie w bieżącej wodzie i zawinięcie w folię lub cienką bibułkę. Pędy należy następnie umieścić w lodówce na około 5-7 dni, zaś po tym czasie rozetrzeć na jednolitą masę i wycisnąć cały zawarty w nich sok. Napój taki można spożyć od razu lub przygotować z niego leczniczą nalewkę na spirytusie. Alkohol powinien w takim przypadku stanowić jedną piątą objętości cieczy. Warto pamiętać, iż tak przygotowany preparat można będzie przechowywać przez dłuższy czas w lodówce.

Na ból gardła można też z powodzeniem przyrządzić sok z żyworódki z dodatkiem masła, smalcu i płynnego miodu w proporcjach 1:1:1. Składniki należy dokładnie wymieszać, doprowadzając do powstania jednolitej konsystencji. Przyjmując przez około 10-14 dni po jednej łyżeczce na dobę takiego naturalnego leku, najlepiej przed posiłkami skutecznie ochronimy się przed dokuczliwymi chorobami gardła i profilaktycznie wzmocnimy cały organizm.