Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Uprawa sukulentów w mieszkaniu | Zastosowanie żyworódki

Jako roślina ozdobna i pokojowa

Samodzielna uprawa żyworódki pierzastej lub lekarskiej okazuje się bardzo łatwa i w szybkim tempie daje dobre efekty. Jeśli zatem jesteśmy amatorami egzotycznych roślin leczniczych i sukulentów, nawet niezbyt zaawansowanymi w domowej hodowli, warto byśmy zainteresowali się popularnymi odmianami kalanchoe pinnata.

Wykazująca znaczne właściwości lecznicze żyworódka lekarska lub pierzasta to często spotykana w naszych domach ozdobna roślina doniczkowa, świetnie przyjmująca się też w dobrze nasłonecznionych ogrodach czy na balkonach. Z powodzeniem rosnąć będzie zarówno w uniwersalnej glebie oraz specjalnej ziemi dla kaktusów, niezbyt bogatej w minerały i składniki odżywcze.

Kalanchoe to niewielka roślina o grubych, mięsistych i niezwykle dekoracyjnych, podłużnych liściach, na których wyrastają w szybkim tempie nowe, samodzielne roślinki, będące też doskonałymi sadzonkami żyworódki, od których zresztą wzięła ona swoją potoczną nazwę. Efektownie prezentować się więc będzie zarówno na domowym parapecie, oknie balkonowym czy na biurku w pracy.

Pragnąc posiadać w swojej domowej kolekcji żyworódkę warto przede wszystkim przygotować dla niej odpowiednie stanowisko, które powinno być bardzo mocno nasłonecznione i przewiewne. Świetnie sprawdzi się tu zatem przede wszystkim południowy lub południowo-wschodni parapet. Pamiętajmy też, aby zimą zapewnić roślinie nieco więcej światła i temperaturę rzędu 25 stopni Celsjusza. Do tego celu można z powodzeniem wykorzystać dodatkową lampę lub mocną świetlówkę.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym dla żyworódki jest usuwanie suchych kwiatostanów, które produkując nasionka znacznie osłabiają kondycję całej rośliny i mogą powodować brzydkie przebarwienia na liściach i łodygach. Rozmnażanie kalanchoe najlepiej przeprowadzić będzie poprzez ukorzenienie części pędów lub całych liści w niewielkiej ilości wody, które już po kilku dniach powinny być gotowe do zasadzenia w ziemi doniczkowej.

Żyworódka doskonale nadaje się do uprawy dla osób początkujących, bowiem nie wymaga częstego podlewania ani nawożenia. Aby jednak zapewnić jej szybki wzrost warto użyć raz na rok specjalnej odżywki do kaktusów i sukulentów, która znacznie wzmocni jej działanie lecznicze, pomocne w przeziębieniach, dolegliwościach skórnych czy bólach reumatycznych.