Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Leczenie żyworódką | Zastosowanie żyworódki

Najważniejsze właściwości lecznicze żyworódki

Kalanchoe pinnata, czyli rozpowszechniona szeroko również w Polsce roślina doniczkowa i pokojowa o zwyczajowej nazwie żyworódka posiada wiele ważnych właściwości leczniczych i używana była w mnóstwie schorzeń oraz dolegliwości przez wiele stuleci niemalże na wszystkich kontynentach.

Co prawda żyworódka nabiera swoich nietuzinkowych właściwości dopiero po około roku domowej uprawy, jednakże jej działanie bakterio-, wiruso- oraz grzybobójcze i przeciwzapalne okazuje się niezwykle pomocne przy wielu zmianach chorobowych. Do leczenia i profilaktyki wykorzystuje się przede wszystkim grube i mięsiste liście kalanchoe, szczyty nowych pędów oraz świeży sok z żyworódki, który z powodzeniem przyjmować można doustnie lub zastosować miejscowo, co skutecznie pomoże między innymi na trądzik oraz przyspieszy gojenie się ran.

Warto wiedzieć, iż wszelkie leki z żyworódki wykazują działanie aseptyczne, zaś jej sok i liście nie są trujące ani w żaden sposób szkodliwe dla naszego zdrowia. Z tego też powodu zaleca się profilaktyczne spożywanie pędów rośliny nawet do kilku razy w tygodniu lub samodzielne przygotowywanie maści czy wywarów. Młode liście kalanchoe można także śmiało dodawać do wielu potraw i sałatek.

Wyciągi, soki, nalewki spirytusowe oraz kremy i maści z kalanchoe zawierają bowiem znaczne ilości witaminy C, flawonoidów, magnezu, selenu, potasu, wapnia, miedzi i krzemu. Skutecznie leczyć można dzięki ich stosowaniu przede wszystkim opuchliznę, oparzenia, zapalenie spojówek, wrzody, odleżyny, a nawet grzybicę. Z tego też powodu, żyworódki powszechnie używa się dziś między innymi w chirurgii, stomatologii i ginekologii.

Żyworódka okazuje się także niezwykle pomocna w leczeniu zmian nowotworowych, stosowana jest także przy nowoczesnej radioterapii. Zawarte w niej składniki mineralne znacznie wzmacniają serce oraz wydolność całego układu krążenia. Co ciekawe, wyciągi z kalanchoe skutecznie leczą także męskie dolegliwości, między innymi prostatę oraz wpływają na poprawę pamięci i zapobiegają wypadaniu włosów czy powstawaniu łupieżu.

Żyworódkę z powodzeniem stosować można również na katar i przeziębienie, zakraplając wywar lub sok bezpośrednio na śluzówki. Wyciągi z tej leczniczej rośliny uśmierzą także bóle głowy oraz bóle reumatyczne. Kalanchoe stosować można także przy poważniejszych schorzeniach i dolegliwościach, takich jak angina, zapalenie płuc czy astma oskrzelowa. Właściwości łagodzące pomogą również na parodontozę, żylaki i hemoroidy.