Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Pielęgnacja roslin ogrodowych i pokojowych | Zastosowanie żyworódki

Pielęgnacja żyworódki pierzastej i lekarskiej

Domowa uprawa leczniczej żyworódki okazuje się bardzo łatwa i niezbyt czasochłonna, bowiem roślina nie wymaga specjalnego traktowania. Mimo, iż żyworódka pierzasta jest egzotycznym sukulentem z rodziny gruboszowatych z pewnością przyjmie się niemalże w każdym rodzaju gleby, szczególnie jeśli wystawiona zostanie na słonecznym i ciepłym stanowisku.

Kalanchoe pinnata, potocznie nazywana żyworódką leczniczą to roślina o wielu ważnych właściwościach leczniczych i zdrowotnych. Śmiało można więc pokusić się o jej samodzielną uprawę w domowych warunkach, tym samym zapewniając sobie nieustanny dostęp do świeżych liści i pędów, mających działanie kojące, przeciwzapalne i antybakteryjne. Posiadając taką dekoracyjną roślinkę w doniczce będzie też można z łatwością przygotowywać z niej zdrowe soki, wywary, maści i kremy na trądzik, oparzenia lub grzybicę.

Odpowiednia pielęgnacja żyworódki powinna polegać przede wszystkim na niezbyt częstym podlewaniu, roślinie wystarczy bowiem niewielka ilość wody raz lub dwa w ciągu tygodnia. Młode sadzonki żyworódki warto umieścić doniczce z ziemią dla kaktusów lub sukulentów, choć z pewnością roślina przyjmie się też w uniwersalnym podłożu. Nie powinna to być jednak ziemia mokra i gliniasta, zrezygnujmy również z gleby z domieszką torfu.

Najbardziej optymalne stanowisko dla żyworódki to południowy, lekko zacieniony parapet lub słoneczny balkon. Zimą należy zapewnić roślinie dodatkowe doświetlanie, na przykład z użyciem mocnej świetlówki. Po okresie kwitnienia warto też usunąć cały kwiatostan, który poprzez produkcję nasion znacznie osłabia roślinę i może powodować obumieranie części pędów i łodyg lub wysychanie listków.

W okresie od marca do października warto przygotować dla żyworódki niewielką, płynną dawkę nawozu lub odżywki dla kaktusów, która powinna zawierać przede wszystkim dużą ilość witaminy C, poprawiającej właściwości i lecznicze działanie rośliny. W razie konieczności nawóz taki można stosować raz na dwa tygodnie, od jesieni zaleca się zaś jego ograniczenie do jednej dawki na miesiąc. Jeśli zapewnimy naszej roślinie odpowiednie warunki do wzrostu, w szybkim tempie gotowa będzie ona do rozmnożenia i ewentualnego przesadzenia. Znacznie zyska też na swoich walorach leczniczych.