Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak rozmnażać żyworódkę? | Zastosowanie żyworódki

Sadzonki żyworódki

Domowa uprawa żyworódki pierzastej (Kalanchoe pinnata) okazuje się banalnie łatwa, zatem polecana jest zarówno doświadczonym jak i początkującym amatorom leczniczych roślin doniczkowych i pokojowych sukulentów. Ze względu na swoje specyficzne właściwości, żyworódkę z łatwością można przesadzać, szczepić i rozmnażać z samodzielnych sadzonek, pojawiających się bezpośrednio na liściach rośliny.

Młode sadzonki żyworódki, które zyskują swoje właściwości lecznicze po około roku hodowli w odpowiednich warunkach kupić można obecnie zarówno w wielu dobrych kwiaciarniach, sklepach i hurtowniach ogrodniczych jak i na aukcjach internetowych. Wybierając taki sposób zakupu warto jednak zdecydować się na opcję odbioru osobistego naszej roślinki, co zapobiegnie uszkodzeniu młodej żyworódki podczas transportu.

Aby rozpocząć samodzielną uprawę żyworódki w domowych warunkach warto wybrać przede wszystkim zdrowe i wyselekcjonowane sadzonki w odpowiednim wieku. Młode roślinki powinny być już zatem w pełni ukorzenione i gotowe do zasadzenia, najlepiej w podłożu dla kaktusów i sukulentów. Jak się bowiem okazuje, ziemia pod uprawę kalanchoe nie musi być bogata w składniki mineralne, roślina przyjmie się niemalże na każdym rodzaju ziemi doniczkowej. Zakupione, młode sadzonki nie powinny być również od razu traktowane nawozami i odżywkami, dzięki czemu w szybkim tempie wyrosną z nich piękne, zdrowe rośliny zdolne do kwitnienia.

Rozmnażanie żyworódki możemy również wykonać poprzez wybór młodych pędów, ukorzenionych łodyżek lub liści z własnej hodowli. Małe roślinki można będzie umieścić w niewielkim pojemniku z wodą, dzięki czemu szybko wypuszczą korzonki. Tego rodzaju rozmnóżki powinny szybko i ładnie przyjąć się, szczególnie jeśli zapewnimy im dobrze nasłonecznione, cieple stanowisko, najlepiej na południowym parapecie lub balkonie. Odpowiednia pielęgnacja żyworódki, czyli przede wszystkim niezbyt częste podlewanie (około dwóch razy w tygodniu) i stosowanie raz do roku nawozu dla sukulentów i kaktusów zapewni roślinie zdrowy wzrost, a tym samym polepszy jej lecznicze i zdrowotne właściwości.